Gryf Hotel GdańskOkolica

Okolica

Najlepsze miejsce by poznać i poczuć Gdańsk

Gdańsk to miasto wolności, którą poczuć tu można na każdym kroku. Doświadczymy jej zwiedzając zabytki o ponad tysiącletniej tradycji i te które miały wpływ na kształt dzisiejszej Polski.  Odetchniemy nią spacerując po szerokiej nadbałtyckiej plaży. Dostrzeżemy ją w architekturze i sztuce. Poznamy, wybierając w bogatej ofercie kulturalno-rozrywkowej.  Przeżyjemy naprawdę przyjeżdżając do Gdańska i korzystając ze wszystkich atrakcji, które tu na nas czekają.

Lokalizacja Hotelu pozwala na zwiedzenie najważniejszych miejsc w Gdańsku. W odległości kilkuminutowego spaceru znajdują się symbole wolności współczesnej Polski: Pomnik Poległych Stoczniowców, Historyczna brama nr 2 Stoczni Gdańskiej oraz Europejskie Centrum Solidarności. Tylko 15 minut spaceru dzieli nas od Długiego Targu – najbardziej reprezentacyjnej i najpiękniejszej ulicy Gdańska.

Tych kilka miejsc o niezwykłej estetyce, historii i znaczeniu dla Polski i Europy, to dopiero początek listy atrakcji, jakie czekają na Państwa w Gdańsku – mieście, w którym nie sposób się nudzić.

Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 to 42-metrowy monument upamiętniający ofiary Grudnia 1970 r. Trzy krzyże z rozpiętymi na nich kotwicami, symbolizują trzech pierwszych stoczniowców zabitych przez Milicję Obywatelską i Ludowe Wojsko Polskie. Dolne partie krzyży zdobią płaskorzeźby z życia stoczniowców. Pomnik odsłonięto w 1980 roku, w dziesiątą rocznicę tragedii. W uroczystości odsłonięcia wzięło udział 250 tysięcy osób.

Historyczna brama nr 2 Stoczni Gdańskiej. To z niej w 1980 r. Lech Wałęsa ogłosił podpisanie porozumień sierpniowych. W 2012 roku stanęła jej zrekonstruowana wersja. Została odtworzona na podstawie fotografii i filmów z czasów strajków w Stoczni.
Na historycznych miejscach są: tablice z 21 postulatami strajkujących w sierpniu 1980, napis „im. Lenina”, Order Sztandaru Pracy, transparent ‚proletariusze wszystkich zakładów łączcie się’, obrazki (Papież Jan Paweł II, Matka Boska) oraz napis „dziękujemy za dobrą pracę”.

Europejskie Centrum Solidarności powstało na terenie byłej Stoczni Gdańskiej. Budynek o charakterystycznej prostej bryle, z wnętrzami o przeszklonych, lekko pochyłych ścianach, nie tylko idealnie wpasował się w przemysłowy krajobraz terenów stoczni, lecz również stał się nową architektoniczną ikoną Gdańska. Odwiedzający Centrum mogą poczuć klimat miejsca i czasów które ma upamiętniać, dzięki nowoczesnej, interaktywnej wystawie prezentującej idee „Solidarności”.

Długi Targ. Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Brama Zielona, Ratusz Głównego Miasta, przepiękne kamienice i niezliczona ilość modnych restauracji, kawiarni i pubów – to tylko kilka z powodów, dla których trzeba przespacerować się tą ulicą. Długi Targ pełni w Gdańsku rolę Starego Rynku. To jedno z najpiękniejszych i najczęściej fotografowanych miejsc. Będąc gościem w stolicy Województwa Pomorskiego, po prostu nie można go nie odwiedzić.

Czy wiesz, że...

GryfGrupa to kilkanaście lat działalności, tysiące zadowolonych gości i 4 obiekty dostosowane do różnych potrzeb, zlokalizowane wzdłuż całego wybrzeża. Znajdź swoje ulubione miejsce w Gdańsku, Pobierowie lub Międzywodziu i spędź urlop z nami. Poniższe odnośniki doprowadzą Państwa bezpośrednio do stron naszych pozostałych Ośrodków.